بلاگ

روش های کسب درآمد از بورس

روش های کسب درآمد از بورس در این مطلب برای شما اورده شده است. نکته قابل توجه در مورد سرمایه گذاری موفق در بورس این است که احتمال ضرر و زیان سنگین و بالا در بازار بورس وجود دارد. کسب سود عالی و میلیونی نیز در بورس امکان‌پذیر است.

خرید سهام در بورس یک نوع سرمایه‌ گذاری محسوب می شود. ویژگی این نوع سرمایه ‌گذاری همین است که شما مطمئن نیستید بازدهی این سرمایه گذاری برای شما چقدر خواهد بود. ممکن است در سایر روش های سرمایه گذاری چنین درصد ریسکی وجود نداشته و شما به اشتباه آن ها را بدون ریسک تصور کنید.

به عنوان مثال:

برخی سرمایه ‌گذاری‌ ها مانند سپرده‌ گذاری پول در بانک ممکن است مانند بورس ریسک بالایی نداشته باشند، ولی بازهم شما مقداری ریسک دارید. ریسک سپرده گذاری پول شامل از دست رفتن ارزش پول است. به دلیل افزایش نرخ تورم و کم شدن قدرت خرید است که شما با سپرده‌ گذاری در بانک متحمل می‌ شوید به همین دلیل، اگر به دنبال سرمایه گذاری مناسب هستید، باید همیشه تمامی جوانب را به صورت کامل در نظر بگیرید.

روش های کسب درآمد از بورس
روش های کسب درآمد از بورس

دو روش کلی کسب درآمد از بورس

 

نوسان قیمت سهام

اولین روش سود کردن در بازار بورس، نوسان قیمت سهام است که امروزه نسبت به گذشته رواج پیدا کرده است. روش سرمایه گذار نوسان قیمت بر اساس با توجه به وضعیت شرکت و صورت های مالی آن و بررسی وضعیتی اقتصادی و حوزه فعالیت شرکت، تصمیم به خرید سهام شرکت در یک دوره کوتاه مدت یا بلند مدت از نوسانات قیمت آن می گیرد و از این طریق به سود می رسد.

برای مثال یک سرمایه گذار سهامی را در قیمت ۳۰۰ تومان خریداری می کند پس از گذشته مدتی که پیش بینی کرده است، به فروش سهام در قیمت ۹۰۰ تومان می پردازد. در واقع در این مدت او توانسته است با خرید و فروش سهام یک شرکت در یک دوره (معمولا کمتر از یک سال) به ۲۰۶۰۰ تومان به ازای هر سهم و معادل ۵۰ درصد سودت برسد. البته ممکن است که این پیش بینی ها هم اشتباه باشد و سهام با کاهش روبرو شود که در این حالت سهام دار ضرر می کند.

به عنوان یک مثال واقعی،سهام بانک صادرات در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۴ ۸۹۰ قیمت ریال داشت. پس از یک ماه به قیمت ۱۰۷۸ ریال رسید که البته بعد از آن بیشتر هم رشد کرد یعنی شما در مدت یک ماه به حدود ۲۲% سود رسیدید. اگر پول خود را در این مدت در بانک گذاشته بودید ۱٫۸% سود می‌کردید. در واقع، این سود حدود ۱۲ برابر بیشتر از سود بانک بوده است.

سود نقدی سالیانه

این روش برای افراد حرفه‌ای بورس جذابیت کمتری نسبت به روش اول دارد. راه دیگری که با استفاده از آن می توان به کسب سود در بورس پرداخت، استفاده از سود سالانه سهام است. کسانی از این روش در بازار سهام استفاده می کنند که با توجه به وضعیت مالی شرکت و نحوه تقسیم سود آن و سرمایه گذاری بلندمدت، اقدام به خرید سهام می کنند. در دوره ای که سهام دار شرکت هستند، از سودهای نقدی شرکت بهره می برند.در پایان هر سال مالی، شرکت‌های بورسی درصدی از سود سالیانه خود را به عنوان سود نقدی بین سهام‌دارانشان تقسیم می‌کنند.

اگر شما می‌خواهید از روش های کسب درآمد از بورس سود کسب کنید باید شرکت‌هایی را مد نظر قرار دهید که سود نقدی بالایی پرداخت می‌کنند. البته در برخی مواقع، همین سود نقدی می‌تواند به اندازه سود بانکی بازدهی داشته باشد. یعنی حتی اگر قیمت سهام شما در طول یکسال رشدی نکند اگر شما توانایی خرید و فروش به موقع سهم را داشته باشید این اتفاق تقریبا غیر ممکن است. باز هم بازده‌ای نزدیک به بازده بانکی بدست آورده‌اید.

مثلا سهم همراه اول که درصد تقسیم سود بالایی دارد در اوایل سال ۹۴ قیمتی نزدیک به ۲۶۰۰ تومان داشت. بعد از یکسال در مجمع خود ۶۰۲ تومان سود بین سهامدارانش تقسیم کرد. قیمت سهم نیز بعد از مجمع سال ۹۵ حدود ۲۹۰۰ تومان بود. اگر شما این سهم را اوایل سال ۹۴ می‌خریدید و یک سال نگهداری می‌کردید، با احتساب سود مجمع حدود ۳۵% بازدهی کسب می‌کردید. علاوه بر کسب سود در بورس از طریق بالا رفتن قیمت سهام، روش دیگر کسب درامد این است.

شرکت صاحب سهام، سود هر سهم را بین صاحبان آن توزیع می کند. به این صورت که شما سهام یک شرکت مدنظر خود را خریداری می‌ کنید. پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه سهام، این شرکت مبلغی سود بین سهامدارانش تقسیم کرده و به آن ها پرداخت می کند. اگر در زمان برگزاری مجمع شرکت، شما نیز سهام آن شرکت را در اختیار داشته باشید، سود آن سهام را می‌توانید دریافت کنید.

روش ترکیبی

در بورس، سرمایه گذاران معمولا از مجموع هر دو روش برای کسب سود در بازار استفاده می کنند.سهام را خریداری می کنند تا از نوسانات کوتاه و بلندمدت آن کسب سود کننددر مجمع تقسیم سود اگر وضعیت شرکت را مناسب ارزیابی کردند، سهام را نگه می دارند تا از سود تقسیمی سالانه آن نیز استفاده کنند.

.

روش های کسب درآمد از بورس

.

روش های کسب درآمد از بورس در زمان نوسانات بازار

 

۱کوچک شروع کنید:

گفتن این جمله که “یا بزرگ شروع کن یا برو خونه” می‌تواند الهام‌بخش باشد نه برای شروع معامله. با توجه به این‌که برای تبدیل‌شدن به یک معامله‌گر حرفه‌ای به سال‌ها تمرین و مطالعه نیاز است. مهم است که اندازه ضررها با کوچک گرفتن حجم معاملات کاهش یابد. با کسب تجربه و کاهش اشتباهات، سرمایه‌گذاری حجم بیشتری از نقدینگی می‌تواند ریسک کمتری در پی داشته باشد.

۲حساب‌های معاملاتی مجازی را فراموش کنید:

معامله‌گری یک بازی ذهنی است.به همین دلیل بسیار مهم است که درد از دست دادن پول واقعی و شادی دستاوردهای پولی خود را حس کنید. یک حساب واقعی برای معامله در بازار سهام افتتاح کنید و اثرات روانی معامله در بازار را تجربه کنید.

۳انتخاب کنید:

زمانی که در ابتدای راه معامله‌گری هستید، روز خود را با دوجین از موقعیت معاملاتی روزانه شروع نکنید. این مسیر را آهسته و پیوسته طی کنید، در خصوص هر معامله تفکر کنید و سرانجام بهترین موقعیت را انتخاب کنید.

۴اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد نداشته باشید:

اعتمادبه‌نفس خوب است اما اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد می‌تواند بانک را هم ورشکست کند. بسیار مهم است با آن مبلغی معامله کنید که با از دست دادنش هیچ مشکلی نداشته باشید.ح فظ یک نگرش فروتنانه، منجر به سود ثابت در بلندمدت خواهد شد.

۵بی‌احساس باشید:

به‌جای پیروی از احساسات خود، استراتژی معاملاتی‌تان را دنبال کنید. از دست دادن پول می‌تواند اعتمادبه‌نفستان را کاهش دهد، درحالی‌که کسب سود باعث افزایش آن می‌شود. اگر به استراتژی و روتین خود پایبند باشید، احساسات کمترین تأثیر را بر رفتار معامله‌گری‌تان خواهد گذاشت.

۶یک دفتر حسابداری برای معاملات خود درست کنید:

پایش عملکردتان در طول زمان باعث بهبود استراتژی‌تان می شود و تکرار اشتباهاتتان بسیار کمتر خواهد شد.

۷متمرکز بمانید:

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، معامله در بازارهای مالی یک بازی ذهنی و نیازمند تمرکز است. زمانی که یک موقعیت معاملاتی باز است، باید به‌طور روزانه رصد شود. در برخی از موارد رفتن برای صرف ناهار یا شام هم می‌تواند موجب بروز خسارات جبران‌ناپذیر شود.

۸تنها چند سهم را معامله کنید:

زمانی که تازه‌کار هستید، تنها بر روی چند سهم و یا چند شاخص تمرکز کنید. افزایش تعداد معاملات باعث بروز اشتباهات می‌شود.

۹به سود کم قانع باشید:

حرص و طعم یکی از صفاتی است که می‌تواند شمارا از بین ببرد.به دستاوردهای کوچک خود قانع باشید و سعی کنید یک معامله‌گر منظم و همیشگی باشید.

۱۰هرروز معامله نکنید:

معامله‌گران روزانه در نوسانات بازار خوب عمل می‌کنند بنابراین اگر نوسانت کاهش یافت، به‌جای ایجاد یک موقعیت معاملاتی جدید ممکن است مجبور به حفظ سهام برای دوره طولانی‌تر باشید.

نتیجه

روش های کسب درآمد از بورس- آنچه اندازه بازدهی شما در بازار بورس را مشخص می‌کند میزان توانایی، اطلاعات و تجربه مالیتان است. با وجود بازدهی مناسب بورس، افراد بسیاری نیز وجود داشتند که ضررهای بسیار سنگینی را در این بازار متحمل شده‌اند.

اگر بدون آگاهی و اطلاعات وارد این بازار شوید نباید به غیر از برخی سودهای تصادفی انتظار بیشتری از این بازار داشته باشید بدون شک زیان‌های سنگینی در انتظار شما خواهند بود. پس به یاد داشته باشید که اگر مشتاق به سرمایه گذاری در بازار بورس هستید. قبل از هر چیزی ابتدا باید روی آموزش خود و توانایی‌هایتان سرمایه گذاری کرده و پس از آن، پولتان را وارد بازار کنید.

 

برای مشاهده مطالب دیگر بورس آموز کلیک کنید.

برای ورود به اینستاگرام بورس آموز کلیک کنید.

روش های کسب درآمد از بورس

دیدگاهتان را بنویسید

question