بلاگ

بورس چیست؟

بورس چیست؟ بورس چطور کار می کند؟

بورس مکانی است که کالایی در آن خرید و فروش می شود. بازار سهام جایی است که مردم یک نوع محصول را می خرند و می فروشند. یکی از محصول ها بخشی از یک شرکت است که سهام نامیده می شود. سرمایه گذاران بالقوه از میان بسیاری از شرکت ها که انواع مختلف کالاها را می فروشند،‌ از لباس گرفته یا دارو یا وسایل ورزشی تا اسباب بازی یکی را انتخاب می کنند و در مالکیت آن سهیم می شوند. موقعی که مردم سهام را خرید و فروش می کنند،‌ این کار بازرگانی نامیده می شود.

بورس کلمه‌ای فرانسوی است و معنای آن در زبان فرانسه کیف پول می‌باشد. تاریخچه پیدایش واژه بورس هم به قرن پانزدهم میلادی بازمی‌گردد. در آن زمان، بازرگانان و کسبه‌ شهری به نام بورُوژ (Bruges) در شمال غربی بلژیک، در میدانی به نام تِربورس (TerBeurze) در مقابل خانه‌ بزرگ‌زاده‌ای به نام «واندِر بورس» جمع می‌شدند و به خریدوفروش کالاهای خود بر اساس حراج می‌پرداختند. از آن تاریخ به بعد مکان‌هایی که مردم در آنجا به حراج کالا مبادرت می‌کردند و به‌تدریج شکل توسعه‌یافته‌تر و مسقف به خود گرفت، بورس می‌گفتند.

در یک تعریف ساده، می توان گفت که:

  • ورس مکانی است که در آن خرید و فروش صورت می گیرد.
  • ساده تر این است که بگوییم هرگاه شرایطی فراهم شود که بین خریدار و فروشنده رابطه برقرار شود و معامله ای صورت پذیرد بازار تشکیل شده است.
  •  این شرایط می تواند مکان خاصی یا شبکه ای ارتباطی مثل اینترنت باشد.
  •  در بورس به طور کلی دو نوع دارایی، دارایی های واقعی و دارایی های مالی، مورد معامله قرار می گیرند:
  1. دارایی های واقعی همان دارایی های فیزیکی هستند (مثل زمین، ساختمان و انواع کالا مانند ماشین، لوازم خانگی و …)
  2.  دارایی های مالی و دارایی های کاغذی و بهتر بگوییم اسنادی هستند، مثل سهام و اوراق مشارکت.

 

بورس چطور کار می کند؟

زمانی که شرکت های مختلف به بازار بورس وارد می شوند، سهامی را منتشر می نمایند که کوچکترین واحد دارایی شرکت محسوب می شود. سرمایه گذاران قادر خواهند بود این سهام را با توجه به توانایی مالی خود خرید یا فروش نمایند.

در بورس به‌طور کلی دو نوع دارایی، مورد معامله قرار میگیرند دارایی‌های واقعی و دارایی‌های مالی. دارایی‌های واقعی شامل دارایی‌های فیزیکی می باشند مانند ساختمان، زمین، انواع ماشین، لوازم خانگی و…

اما دارایی‌های مالی شامل دارایی‌های کاغذی و اسنادی می باشند همانند سهام و اوراق مشارکت. بورس بازاری میباشد که در آن دارایی‌های متفاوت مورد معامله قرار خواهد گرفت. بر این اساس، انواع بورس‌ها را به دسته های بورس کالا، بورس ارز، بورس انرژی و بورس اوراق بهادار طبقه‌بندی میکنند.بورس چیست

بورس چیست؟ بورس چطور کار می کند؟
بورس چیست

برای مشاهده مطالب دیگر بورس آموز کلیک کنید.

برای ورود به اینستاگرام بورس آموز کلیک کنید.

بورس چیست؟ بورس چطور کار می کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

question